BİLGİ GÜVENLİĞİ

Bilgi güvenliği, bilgilerin yetkili olmayan erişime girmesini, kullanılmasını, ifşa edilmesini, bozulmasını, değiştirilmesini, denetlenmesini, kaydedilmesini veya imha edilmesini önleme uygulamasıdır. Verilerin hangi forma (ör. elektronik, fiziksel) ait olabileceğine bakılmaksızın kullanılabilen genel bir terimdir.

Bazen bilgisayar güvenliği olarak adlandırılan bilgi teknolojisi güvenliği, teknolojiye (çoğunlukla bir çeşit bilgisayar sistemi) uygulanan bilgi güvenliğine verilen isimdir. Bir bilgisayarın mutlaka bir ev masaüstü bilgisayarı anlamına gelmediğini unutmamak gerekir. Bilgisayar, işlemcisi ve belleği olan herhangi bir aygıttır. Bu tür cihazlar, hesap makineleri kadar basit ağ dışı bağımsız cihazlardan akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar gibi ağa bağlı mobil bilgi işlem cihazlarına kadar değişebilir. Bilgisayar teknolojisi güvenlik uzmanları, büyük işletmelerdeki verilerin niteliği ve değeri nedeniyle hemen hemen her büyük kuruluşta bulunur. Şirket içerisindeki tüm teknolojiyi, kritik özel bilgileri kırmaya ya da dahili sistemlerin denetimini ele geçirmeye çalışan kötü amaçlı siber saldırılardan uzak tutmaktan sorumludurlar.

Bilgilerin güvenliğini sağlama eylemi, bilginin Gizlilik, Bütünlük ve Kullanılabilirlik’inin ihlal edilmemesi, örneğin kritik sorunlar olduğunda verilerin kaybolmamasını sağlar. Bu sorunlar bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir: doğal afetler, bilgisayar / sunucu arızası veya fiziksel hırsızlık. Çoğu bilgi modern çağımızda bilgisayarlara depolandığı için, bilgi güvenliği genellikle bilgisayar teknolojisi güvenlik uzmanları tarafından ele alınır. Bilgi güvenliği sağlanmasında yaygın olarak kullanılan bir yöntem, bahsedilen sorunlardan birinin ortaya çıkması durumuna karşı bır önlem olarak verilerin bir yedeğini bulundurmaktır.

Bilgi güvenliği tehditleri birçok farklı biçimde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde en yaygın tehditler yazılım saldırıları, fikri mülkiyet hırsızlığı, kimlik hırsızlığı, ekipman veya bilgi hırsızlığı, sabotaj ve bilgi gaspıdır. ERY Bilişim müşterilerini tüm bu tehditlerden korumak için uzman bir ekiple çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Bilgi Güvenliği Ekibi

Bizi Takip Edin

tr_TRTR